Harry Potter World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Harry Potter World

Virtual magic world.
 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Коледа

Go down 
+7
Симс
Кат Престън
Spunk
krischeto_radcliffe
Klerian_diamond
Alice-chan
Bella
11 posters
АвторСъобщение
Bella
Admin
Bella


Female
Брой мнения : 371
Age : 29
Местожителство : In a forest x33
Име : Тити
Registration date : 02.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Коледа   Коледа Icon_minitimeСря Ное 12, 2008 6:58 pm

Christmas


Коледа CHRISTMAS20DINNERt

Рождество Христово, също Коледа или Божич е един от най-големите църковни празници в християнския свят. На него християните честват рождението на Сина Божий Иисус Христос. Според Евангелието от Лука това станало в град Витлеем, провинция Юдея.

Православните християни честват Рождество Христово наравно тържествено с Великден. При католиците и протестантите Рождество е най-почитаният празник. Рождество Христово е един от 20-те църковни празници в България. Отбелязва се на 25 декември и като официален празник с решение на 9-ото Народно събрание от 28 март 1990 г.

Коледуване и други обичаи

В България празникът Рождество Христово е продължение на празника Бъдни вечер - последния ден от великите пости, който започва от полунощ с обичая коледуване. В него участват коледари - мъже - ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже. Подготовката им започва от Игнажден. Тогава разучават коледните песни, създават се коледарските групи, определя се водача на групата, който е по-възрастен и женен. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят „шарени тояги“. Времето за коледуване е строго определено от традицията — от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджули, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Вярва се, че коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.

Коледарите обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Стопанинът кани около трапезата младите мъже и ги черпи с вино и ракия, а после момата ги дарява с вит кравай. Даряват ги още с пари, месо, боб, брашно, вино и др.

Коледарите си избират цар, или станеник — млад мъж, който знае коледарските песни, има артистична душа, щедра ръка и добро сърце.

Някога желаещите да коледуват е трябвало да искат специално разрешение от царя бан, което говори за посветителските функции на този обичай. С коледуването, сурвакането на Нова година, риненето на обори на Св. Силвестър (2 януари), къпането на Йордановден (Богоявление) момчетата показват, че вече са пораснали и могат да се оженят.

Обикновено групите от коледари се състоят още от старец, баба, трохобер, гайдар и четници певци. Старецът и бабата разсмиват, трохоберът събира даровете, гайдарът свири, четниците пеят. В някои райони коледарите се правят на котараци, мяукат и известяват за пристигането си. Момците коледари са облечени празнично, като за голям студ, какъвто обикновено е, с калпаци, окичени с наниз пуканки и китка от чемшир, с геги в ръце. Навсякъде по къщите ги чакат с радост, освен ако мъка някоя, смърт или болест не са сполетели дома.

От полунощ до сутринта коледарите обикалят домовете, пеят коледни песни с пожелания за здраве, щастие в семейството и богата реколта, а домакините ги даряват с коледарски кравай. Първо се тръгва от къщата на най-личния човек в селището — кмета, попа, също и даскала. Домакинът посреща коледарите с кравай и забодена в него пара. Домакинята дава сито с пшеница, което коледарите ръсят из къщата, за да се народи през идващата година. На някои места, ако в къщата има мома за женене, тя приготвя специален писан кравай за любимия си. После всички писани краваи се излагат на обществено място, за да се оценят кой колко струва и да ги откупят с наддаване. Всеки момък откупува кравая на момичето си. Ако в някоя мома са влюбени повече момци, те наддават помежду си.

Пеят се песни за всеки от семейството — от най-възрастния (както по старшинство, така и по уважение) до най-малкия. Песните са за здраве и дълъг живот, за имот, берекет (плодородие и благополучие), късмет, любов, щастие и добра среща, за радост, игри и веселия. Пее се на орач, овчар, свещеник, кмет, шивач… Коледарските песни нямат чет, но особено обичани са тези за прекрасни девойки, които надгряват слънцето или си поръчват риза от Света Богородица, надпяват славея, посрещат в градината два бели гълъба годежари, очакват първото си либе. Юначни момци препускат с коне вихрогони и надбягват слънцето, гонят сури елени, сражават се с турски войски, слизат в долния свят, за да си изведат оттам любима. Видно място в песните заемат пожеланията и благословиите.

Една от основните цели на коледуването е да се оповестят раждането на ново състояние на вселената, подреждането и организирането на света. Затова в голяма част от коледарските песни е запазен образът символ на световното дърво, а предсказаното в тях звучи съдбовно.





Харесвате ли празника,който скоро наближаваа santa Какви подаръци получихте,как отпразнувахте празника (е,това вече като мине Коледата де xD ) Всякакви Коледни картинки,емоции тукк!
Върнете се в началото Go down
http://hp-fans.dir.bg
Alice-chan
Ученик от Грифиндор-1 курс
Ученик от Грифиндор-1 курс
Alice-chan


Female
Брой мнения : 218
Registration date : 12.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeСря Ное 12, 2008 7:14 pm

Коледа <333333
Ей това е любимото ми време в годината^^
Атмосферата сякаш витае във въздуха (( :
Много искам Снежна Коледа тази година, че миналата нямаше =(((
Коледа е най-най-най-любимия ми празник (( :
Умирам си за него (h) : DD
Върнете се в началото Go down
Klerian_diamond
Ученик от Грифиндор-1 курс
Ученик от Грифиндор-1 курс
Klerian_diamond


Female
Брой мнения : 80
Registration date : 13.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeПет Ное 14, 2008 5:22 pm

Мхм, дам, а аз съм с Коледен дух още от сега. Е, кажете ми че не съм шантава Very Happy:D:D:D:D
Върнете се в началото Go down
krischeto_radcliffe
Ученик от Грифиндор-1 курс
Ученик от Грифиндор-1 курс
krischeto_radcliffe


Female
Брой мнения : 569
Age : 33
Местожителство : Somewhere...
Registration date : 13.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeПет Ное 14, 2008 11:50 pm

Искам ваканция....Искам сняг....Искам бой с снежни топки....Искам елха...Искам подаръци...Искам топъл шоколад и вълнени чорапки xD ....уппссс тука се отплеснах...Като изключим последните две искам всичко свързано с празника...С две думи...
Искам Коледа Коледа 235622 Коледа 235622 Коледа 235622
Върнете се в началото Go down
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile
Spunk
Ученик от Грифиндор-1 курс
Ученик от Грифиндор-1 курс
Spunk


Female
Брой мнения : 499
Age : 29
Местожителство : Forks (:
Registration date : 17.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeПон Ное 17, 2008 7:32 pm

Само аз ли не харесвам Коледа? xD
Върнете се в началото Go down
Alice-chan
Ученик от Грифиндор-1 курс
Ученик от Грифиндор-1 курс
Alice-chan


Female
Брой мнения : 218
Registration date : 12.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeПон Ное 17, 2008 7:49 pm

Spunk написа:
Само аз ли не харесвам Коледа? xD

Не, и Зи мрази Коледа, ама ти не я познаваш..
Крис я знай ;D
По темата..
Обичам Коледа бе <3
Как ще издържа.. 38 ДНИ, WTH?!
Върнете се в началото Go down
Кат Престън
Ученик от Рейвънклоу-1 курс
Ученик от Рейвънклоу-1 курс
Кат Престън


Female
Брой мнения : 52
Age : 33
Местожителство : Finestland
Registration date : 17.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeПон Ное 17, 2008 7:57 pm

Klerian_diamond написа:
Мхм, дам, а аз съм с Коледен дух още от сега. Е, кажете ми че не съм шантава Very Happy:D:D:D:D
Е, не си. Аз вече си мисля как ще си направя сайта да вали сняг в него. Искам вече да е Коледа.
Върнете се в началото Go down
http://finestland.rpg-dynasty.com
Симс
Ученик от Слидерин-1 курс
Ученик от Слидерин-1 курс
Симс


Female
Брой мнения : 449
Age : 30
Местожителство : Добрич
Registration date : 14.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeСря Ное 19, 2008 10:51 pm

Харесвам празника,само защото тогава сме във ваканция.Иначе ми е все едно дали е Коледа или не Rolling Eyes
Върнете се в началото Go down
http://invierio.fantasyboard.net/forum.htm
????
Гост




Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeЧет Ное 27, 2008 3:53 pm

КОЛЕДА е любимото ми време в годината...Супер празник...! Коледа 317263
Върнете се в началото Go down
Слънчо
Ученик от Рейвънклоу-1 курс
Ученик от Рейвънклоу-1 курс
Слънчо


Female
Брой мнения : 180
Age : 27
Местожителство : Кърджали
Registration date : 15.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeСъб Ное 29, 2008 10:12 pm

Бичкам Коледаааа! <333


Джингъл бел ,джингъл бел ,джингъл бел...
Любимият ми празник ,дори повече от рожденният ми ден. x333 Подаръци ,подаръци...Ееех ,живот!Нямам търпение вече!
Върнете се в началото Go down
http://bestpotterfans.8forum.info
Джесика Уизли
Ученик от Грифиндор-1 курс
Ученик от Грифиндор-1 курс
Джесика Уизли


Female
Брой мнения : 20
Age : 29
Registration date : 29.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeСъб Ное 29, 2008 11:13 pm

охххх обичам коледата.Дават коледни филмчета,подаръци и ........... КОЛЕДНИЯ ДУХ Е НАВСЯКЪДЕ Коледа 424823

http://img392.imageshack.us/my.php?image=noelchristmaspicturesef8.jpg


От админката: Слагай големите снимки,като линкове ;]
Върнете се в началото Go down
krischeto_radcliffe
Ученик от Грифиндор-1 курс
Ученик от Грифиндор-1 курс
krischeto_radcliffe


Female
Брой мнения : 569
Age : 33
Местожителство : Somewhere...
Registration date : 13.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeЧет Дек 25, 2008 1:59 am

Коледа X6le8k
Върнете се в началото Go down
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile
Bellatrix
Ученик от Слидерин-1 курс
Ученик от Слидерин-1 курс
Bellatrix


Female
Брой мнения : 139
Местожителство : Някъде дълбоко в най-тъмната гора...
Registration date : 22.12.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeЧет Дек 25, 2008 10:27 am

Честита Коледа на всички!Пожелавам ви много успехи през следващата 2009 година! santa santa santa santa santa santa santa santa santa santa santa
Върнете се в началото Go down
http://amonnschool.forumotion.com/forum.htm
Нейтън Скот
Ученик от Рейвънклоу-1 курс
Ученик от Рейвънклоу-1 курс
Нейтън Скот


Male
Брой мнения : 495
Age : 30
Registration date : 01.12.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeЧет Дек 25, 2008 12:06 pm

Весела коледа на всички, пожелавам ви всичко което си пожелаете да се сдъбне, на коледа стават чудеса! Very Happy
Върнете се в началото Go down
????
Гост




Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeЧет Дек 25, 2008 9:07 pm

Нейтън Скот написа:
Весела коледа на всички, пожелавам ви всичко което си пожелаете да се сдъбне, на коледа стават чудеса! Very Happy

Весела Коледа на всички и от мен...А наистина стават чудеса..Днес най-накрая заваля сняг и в Пловдив!!! santa is coming to Plovdiv... lol!
Върнете се в началото Go down
Bella
Admin
Bella


Female
Брой мнения : 371
Age : 29
Местожителство : In a forest x33
Име : Тити
Registration date : 02.11.2008

Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitimeЧет Дек 25, 2008 11:06 pm

Весела Коледа!Желая ви много здраве,усмивки и много коледно настроение!Нека всяка снежинка, която пада от небето
е една ваша сбъдната мечта.Надявам се под елхата да сте намерили,това което сте очаквали!Приятно прекарване на всички празници! Коледа 394825 Коледа 480339

И силно се надявам още много Коледи да ги посрещнем заедно във форума! Коледа 387370
Върнете се в началото Go down
http://hp-fans.dir.bg
Sponsored content





Коледа Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Коледа   Коледа Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Коледа
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Harry Potter World :: Свободна зона :: Празници-
Идете на: