Урок№1: Вампири
Г-жата влезе и всички ученици замлъкнаха. Тя се усмихна и заговори:
-Здравейте ученици! Днес ще вземем темата за Вампири. Винаги самотни, те бродят нощев във вечно търсене на прясна кръв. Денем спят в усойни крипти и планински замъци. Никога не остаряват и не се боят от смъртта, защтото вече са мъртви. И ако ги срещнете на улицата, може да не разберете, че виждате чудовище.
Никой от всички призраци, трупояди и демони, които се изучават по защита срущу черните изкуства, не е толкова универсално известен, колкото кръвожадния вампир. Физическите описания варират в различни култури – от червеноок звяр със зелена или розова коса (Китай) и змиевидно същество с женска глава (гръцката ламя) до стройния джентълмен с наметало с висока яка от источноевропейската легенда. В повечето приказки вампирът е мъртво човешко същество, което изпитва непрелдолимо желание да пие кръв от живи хора.
Вампирите присъстват във фолклора от стотици години, ала истинската им слава се свръзва с идването на класическия роман на Брам Стокър ,,Дракула,, през 1897 г. Куческите зъби на вампира от титулната страница били издължени и заострени, имал косми по дланите си и бил необисновено блед, но иначе физическият му вид си оставал сравнително човешки. По всяка вероятност историята на граф Дракула се основава на сведенията за Влад Цепеш, кръвожаден и жесток владетел на Влахия (част от днешна Румъния) от 15 в. Влад бил известен с това, че набивал на кол враговете си и се къпел в кръвта на убитите след особено изтощителни битки. С времето тези навици се превърнали във важни елементи от легендите за вампири. Очевидно доста драматичната личност, той подписвал писма си с името ,,Влад Дракула,, , което в свободен превод звучи ,, Влад, син на дявола,,.
През вековете способностите на вампира се умножили. През 16 в. Испанските конкистадори в Централна и Южна Америка срещнали вид прилепи с хранителни навици, подобни на граф Дракула и другите като него. Оттогава се твърди, че вампирите могат да се превръщат в прилепи. Вярва се също, че са способни да се преобразяват във вълци, плъхове и мишки. Някои можели да контролират и да общуват с тези същества. Вампирите притежават сила и сръчност, далеч надхвърлящи човешките, някои могат да летът. И накрая, накои по могъщи вампири владеят умението да хипнотизират хората с поглед, да им заповядват и дори да виждат през техните очи.
Въпреки всичките си способности, вампирите имат и много слаби места. Всеизвесно е, че те не понасят слънчева светлина. Слънцето отдавна се смята за символ на истината и добрината,концепции,които са противни на вампирската природа. В резултат излагането на пряка слънчева светлина унищожава вампира и обикнавено го превръща в пезобидна купчена пепел. Сред други извесни начини за погубване на вампира са обезглавяване, кремиране и забиване на дървен кол в сърцето му. Противно на популярното вярване, повечето легенди разказват, че вампирите не са уязвими от оръжия, направени от сребро, а ако вазнамерявате да се сражавате с такова същество, по-скоро трябва да изберете желязо. В славянския фолклор вампирът може да бъде чрез намокряне с светена вода, екзоризъм или като му уткраднал левия чорап, и го напълнят с камани и го хвърлят в реката.
Домашно: Съчинение на тема - Какво бих направил ако срещна вампир? Домашното да се предаде до Вторник - 9 декември!